inner_banner_photos_4

Theme of The Year

Pursue the Power of Hope

Achievements

Sports

Academic

Sports

Visual Arts

Music

Others

8th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Swimming Competition 2023 - 2024

Girls Grade A

50m Breaststroke - 2nd Runner-up

8th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Swimming Competition 2023-2024 - Girls Grade A - 50m Breaststroke - 6C Chau Pak Yu
8th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Swimming Competition 2023-2024 - Girls Grade A - 50m Breaststroke - 6C Chau Pak Yu
8th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Swimming Competition 2023-2024 - Girls Grade A - 50m Breaststroke - 6C Chau Pak Yu
6C Chau Pak Yu
Girls Grade C

50m Freestyle - Champion

4E Cheung Ching
4E Cheung Ching
4E Cheung Ching
4E Cheung Ching

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition - Girls

2nd Runner-up

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition - Girls - 2nd Runner-up 1
Volleyball
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition - Girls - 2nd Runner-up 3
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition - Girls - 2nd Runner-up 1
Volleyball
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition - Girls - 2nd Runner-up 3
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition - Girls - 2nd Runner-up 1
Volleyball
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition - Girls - 2nd Runner-up 3

2024年全港學界羽毛球圑體錦標賽

1st Runner-up

2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 1
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 2
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 3
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 1
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 2
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 3
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 1
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 2
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽- 1st Runner-up 3
2024年全港學界羽毛球團體錦標賽

25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition

Outstanding Player

25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - Outstanding Player - 5D LEE FONG TUNG GIANNA
25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - Outstanding Player - 5D LEE FONG TUNG GIANNA
25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - Outstanding Player - 5D LEE FONG TUNG GIANNA
5D LEE FONG TUNG GIANNA

2nd Runner up

25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - 2nd Runner up 1
25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - 2nd Runner up 2
25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - 2nd Runner up 1
25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - 2nd Runner up 2
25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - 2nd Runner up 1
25th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Badminton Competition - 2nd Runner up 2

2023 - 2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Badminton Competition

Champion

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Badminton Competition - Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Badminton Competition - Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Badminton Competition - Champion

11th All Hong Kong Inter-Primary Schools Tennis Competition

Girls Grade B

Single - Merit Award

4A 梁譯心
Girls Grade C

Single - 1st Runner-up

4B 梁芷悠

Hong Kong Junior Age Group Athletic Competition 2024 - 1 - Women's U14

100m - 5th Runner-up

6E 王樂妍

Shot Put - 1st Runner-up

6B 江穎妤

Shot Put - 2nd Runner-up

6E 戴書宜

Long Jump - 6th Runner-up

6B 張珈浵

2023香港青少年田徑分齡賽(三)

女子U10

4×100米 - 亞軍

4B 陳愷翹 4B 符昕妤 4B 林詩程 4D 何芊諭

60米 - 季軍

4B 林詩程

跳遠 - 殿軍

4B 林詩程
女子U12

跳高 - 亞軍

6B 林鍶漫

跳高 - 第五名

6D 歐芷彤

100米 - 第六名

6E 王樂妍

400米 - 第六名

6E 馮靖琳

4×100米 - 第五名

6A 李妍熹 6B 林鍶漫 6E 馮靖琳 6E 王樂妍

屈臣氏田徑會周年大賽 2023

女子U10

60米 - 殿軍

4B 林詩程
女子U12

跳高 - 殿軍

6B 林鍶漫

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Basketball Competition - Girls

1st Runner-up

3B 林焯菲 3D 劉嘉蕎 4B 陳詠錡 4D 梁愷霖 4D 潘沐晴 5A 梁靜晞 5A 田昊穎 5B 林欣穎 5D 洪喬晞 6A 林婉熹 6B 何沅家 6C 鍾沛孜 6D 陸彥穎 6E 葉晴浠

Outstanding Athlete

6A 林婉熹 6D 陸彥穎

獅子會全港學生三人籃球賽 2023

G10組 - 殿軍

3B 林焯菲 3D 劉嘉蕎 5B 林欣穎 5D 洪喬晞

漢華盃小學籃球聯賽 2023-2024

五人賽 - 殿軍

3B 林焯菲 3D 劉嘉蕎 4D 梁愷霖 4D 潘沐晴 5A 田昊穎 5B 林欣穎 5D 洪喬晞 6A 林婉熹 6B 何沅家 6C 鍾沛孜 6D 陸彥穎 6E 葉晴浠

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Athletics Competition

Girls Grade C

100m - 1st Runner-up

2B 陳俐姸

Long Jump - 1st Runner-up

4A 何奕瑤

60m - 1st Runner-up

4B 林詩程

Overall 3rd Runner-up

2B 陳俐姸 3E 李芍霖 3E 史佳穎 4A 何奕瑤 4B 林詩程 4D 何芊諭 4E 林逸心
Girls Grade B

60m - 3rd Runner-up

5A 李亦淳

100m - 3rd Runner-up

5C 關芯

Softball Throw - 4th Runner-up

5C 袁穎熙

Long Jump - Champion

5E 林梔子

200m - 2nd Runner-up

4B 陳愷翹

4 ×100m Relay - 2nd Runner-up

4A 方曼懿 4B 符昕妤 5A 李亦淳 5C 關芯 5D 程一心 5E 林梔子

Overall 1st Runner-up

5C 袁穎熙 5E 林梔子 4B 陳愷翹 4A 方曼懿 4B 符昕妤 5D 程一心 5A 李亦淳 5C 關芯 4D 左穎昕
Girls Grade A

200m - 2nd Runner-up

6A 林醇欣

60m - 3rd Runner-up

6A 李妍熹

Long Jump - 1st Runner-up

6B 張珈浵

Shot Put - Champion

6B 江穎妤

High Jump - 3rd Runner-up

6B 林鍶漫

Softball Throw - Champion

6C 譚閔之

400m -2nd Runner-up

6E 馮靖琳

100m - Champion

6E 王樂妍

4 ×100m Relay - Champion

6A 林醇欣 6A 李妍熹 6B 張珈浵 6B 林鍶漫 6B 黃曦澄 6E 王樂妍

Overall Champion

6A 林醇欣 6A 李妍熹 6B 張珈浵 6B 江穎妤 6B 林鍶漫 6B 黃曦澄 6C 譚閔之 6E 馮靖琳 6E 王樂妍

2023-2024 All HK Inter-Area Primary Schools Athletics Competition - Girls Grade A

100m - 2nd Runner-up

6E 王樂妍

2023-24 Hong Kong Primary School Table-tennis Invitation Championships

Team - Champion

2023-24 Hong Kong Primary School Table-tennis Invitation Championships
2023-24 Hong Kong Primary School Table-tennis Invitation Championships
2023-24 Hong Kong Primary School Table-tennis Invitation Championships
冠軍 5A 陳以珈 6A 黎潓錡 6C 梁靖彤 6D 吳芷晴 6D 占書凝

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Table Tennis Competition

Grade A

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Table Tennis Competition - Girls Grade A
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Table Tennis Competition - Girls Grade A
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Table Tennis Competition - Girls Grade A
Team-1st Runner-up 5A 陳以珈 5D 林芷佑 6C 梁靖彤 6D 吳芷晴 6D 占書凝 Outstanding Athlete 5A 陳以珈 6D 占書凝

All Hong Kong Schools Jing Ying Badminton Tournament 2023-2024 - Girls

Doubles and Singles

All Hong Kong Schools Jing Ying Badminton Tournament 2023-2024 - Girls - Doubles - Champion & Singles - 7th Runner-up
All Hong Kong Schools Jing Ying Badminton Tournament 2023-2024 - Girls - Doubles - Champion & Singles - 7th Runner-up
All Hong Kong Schools Jing Ying Badminton Tournament 2023-2024 - Girls - Doubles - Champion & Singles - 7th Runner-up
Doubles - Champion 5A 蕭曉苓 6C 黎朗宜 Singles - 7th Runner-up 5D 李昉曈

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition

Overall Champion

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition 1
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition3
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition 1
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition3
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition 1
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition3
Girls Grade C

Overall Champion

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade C - Overall Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade C - Overall Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade C - Overall Champion
Kowloon North District - Overall Champion 3B 盧愷桐 3C 葉韻慈 3C 温晞童 3E 張曉瑜 4C 葉昭延 4E 張澄 50m Breaststroke - 2nd Runner-up 3C 葉韻慈 50m Freestyle - Champion 3C 葉韻慈 4E 張澄 50m Backstroke - Champion 4E 張澄 4 ×50m Freestyle Relay - Champion 3C 葉韻慈 3C 温晞童 3E 張曉瑜 4E 張澄
Girls Grade B

Overall Champion

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade B - Overall Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade B - Overall Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade B - Overall Champion
Kowloon North District - Overall Champion 4A 羅珮之 4C 張倬嫣 5B 陳睿芝 5C 麥萃琳 5D 王斐然 5E 范天忻 5E 温晞然 100m Breaststroke - Champion 5E 范天忻 100m Breaststroke - 2nd Runner-up 4A 羅珮之 100m Freestyle - Champion 5D 王斐然 100m Freestyle - 3rd Runner-up 5B 陳睿芝 50m Breaststroke - Champion 5E 范天忻 50m Breaststroke - 6th Runner-up 4A 羅珮之 50m Freestyle - Champion 5E 温晞然 50m Freestyle - 1st Runner-up 5B 陳睿芝 50m Backstroke - Champion 5E 温晞然 50m Backstroke - 1st Runner-up 5D 王斐然 50m Butterfly - 5th Runner-up 4C 張倬嫣 50m Butterfly - 4th Runner-up 5C 麥萃琳 4 ×50m Freestyle Relay - Champion 5B 陳睿芝 5D 王斐然 5E 范天忻 5E 温晞然
Girls Grade A

Overall Champion

2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade A - Overall Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade A - Overall Champion
2023-2024 Kowloon North Area Inter-Primary Schools Swimming Competition - Girls Grade A - Overall Champion
Kowloon North District - Overall Champion 5D 朱善潼 5D 蔡僖桐 6A 黃卓盈 6A 葉韻柔 6A 于德馨 6C 周栢妤 6C 董梓淳 100m Breaststroke - Champion 6C 周栢妤 100m Breaststroke - 4th Runner-up 5D 朱善潼 100m Freestyle - Champion 6A 黃卓盈 100m Freestyle - 7th Runner-up 6C 董梓淳 50m Breaststroke - Champion 6C 周栢妤 50m Breaststroke - 3rd Runner-up 6A 于德馨 50m Freestyle - Champion 6A 黃卓盈 50m Freestyle - 4th Runner-up 6A 于德馨 50m Backstroke - 4th Runner-up 5D 朱善潼 50m Backstroke - 1st Runner-up 6A 葉韻柔 50m Butterfly - 5th Runner-up 6A 葉韻柔 50m Butterfly - 4th Runner-up 6C 董梓淳 4 ×50m Freestyle Relay - Champion 6A 黃卓盈 6A 葉韻柔 6A 于德馨 6C 周栢妤